יום שני, 5 ביולי 2010

הבנת שיטת אלכסנדר, שיווק השיטה והתפתחות בשיטה


לפני זמן מה ראיתי פרסום של מורה ותיק לשיטת אלכסנדר. הפרסום הביע את הרעיון ששיטת אלכסנדר היא הפתרון לבעיות גב, בעיות נשימה, הפגת מתחים וכד'. בפרסום לא הייתה אפילו מילה אחת שהייתה יכולה לרמז על הרעיונות המרכזיים בשיטת אלכסנדר, על התפתחות אישית, או על המטרות העמוקות של השיטה.

מכיוון שמדובר במורה ותיק יחסית, התפלאתי לראות את הפרסום שלו. בגלל שדרך השיווק עשויה להיות סוג של ראי (חלקי) אשר יכול לייצג הד להבנה של המורה את השיטה. שאלתי את עצמי האם הוא, כמורה ותיק, מבין את השיטה כעוסקת בבעיות גב, או שמדובר ב"תעלול" שיווקי בלבד?

כפי שכתבתי בפוסט שעסק שיווק שיטת אלכסנדר באינטרנט: יש כמובן הגיון רב לשווק את השיטה כפותרת בעיות גב: רובם המוחלט של האנשים בתרבות המערבית יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם, דבר שמעלה את הסיכוי שהרבה אנשים ינסו להיעזר בשיטה שמבטיחה פתרון טוב.

יחד עם זאת בדרך שיווק זאת יש חסרונות רבים. אחד מהם קשור להתפתחות של המורים עצמם: אם המורים משווקים את השיטה רק כפותרת בעיות גב, ישנו סיכוי גדול שיגיעו אליהם בעיקר אנשים שמעוניינים רק בפתרון גב אשר לא ירצו ו/או לא יהיה בשלים להתוודע להיבטים הרחבים והמשמעותיים יותר של השיטה.

החיסרון בשיווק השיטה ככזאת שפותרת כאבי גב בלבד הוא שהמורה כל הזמן יצטרך להיענות לבעיות של כאבי הגב של תלמידיו. דבר שיגרום לכך שהוא כל הזמן יהיה עסוק בלהיות "פותר בעיות גב" (או במילים אחרות מטפל בשיטת אלכסנדר), וכתוצאה מכך ההתפתחות שלו בשיטה עלולה להיפגע משמעותית (זה קורה לחלק מהמורים העוסקים בשיטת אלכסנדר בקופות חולים).

בניגוד לדברים לנאמר לעיל, הרי שיש כאלה הטוענים שאם ישווקו את השיטה באופן שהוא לא ממשפחת כאבי הגב, לא יגיעו אליהם תלמידים ללמוד שיטת אלכסנדר. לדעתי, שיווק רעיון מורכב של השיטה לא בהכרח אומר שלא יגיעו תלמידים לשיעורים.
למשל: לפני מספר חודשים התראיינתי על שיטת אלכסנדר בתוכנית של רפי קראסו. הצגתי שם את אחד הרעיונות של שיטת אלכסנדר. מטרתי הייתה לעזור להוציא את השיטה מכאבי הגב ולהציג רעיון קצת יותר מורכב.
בעקבות המשדר התברר שחלק מהמסר עבר: אלי וגם אל מורים נוספים פנו מספר מועמדים בשלים לשיטה, אשר במקביל לרצונם לפתור את בעייתם הספציפית היו מוכנים ללמוד משהו רחב יותר הקשור לדרך השימוש שלהם בעצמם.

לסיכום:
  • אין כוונתי לרמוז שאסור להציג את השיטה כפותרת כאבי גב. בוודאי שאפשר לעשות כן. מעבר לעובדה שהשיטה אכן עוזרת לאנשים עם בעיות גב שונות הרי שדרך זאת יכולה לקרב אנשים לשיטה.
  • יחד עם זאת בפרסומים השונים כדאי גם להציג (או לפחות לרמוז) על הבטים נוספים של השיטה על מנת שלא יוצר מצב שיגיעו לשיעורים אנשים מאוד לא מתאימים אשר רוצים רק מזור ישיר לבעיות הגב שלהם ואינם מוכנים ללמוד דבר נוסף.
  • יש לשים לב שכאשר מורים לשיטת אלכסנדר מנסים ללמד את את אלה שאינם רוצים ללמוד ומעוניינים רק בטיפול לכאבי הגב (שזה כמובן לגיטימי) הרי שהם עלולים להפוך ל"מטפלים בשיטת אלכסנדר"דבר שעלול להפריע להתפתחות שלהם עצמם.© כל הזכויות שמורות לאור שחר , מחבר המאמר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה