יום שישי, 17 ביולי 2009

שיטת אלכסנדר נפגשת עם פרסום באינטרנט

כאשר מחפשים ב- Google את הביטוי "שיטת אלכסנדר" מוצאים בתוצאות האורגניות קישורים לאתרים, כתבות, פרסומים וכד', אשר קשורים לשיטת אלכסנדר. בנוסף מוצאים קישורים ממומנים הקשורים לשיטה.

כאשר מתבוננים בקישורים הממומנים של מורי שיטת אלכסנדר (נכון לזמן כתיבת פוסט זה), מתגלות המילים "טיפול", "כאבים", "לסובלים מהגב", "יציבה".

בנוסף, כאשר בוחנים מקרוב את האתרים העוסקים בשיטה המופיעים בקישורים האורגנים, מגלים שלא מעט ממורי שיטת אלכסנדר בוחרים להציג את השיטה כשיטה שעוסקת ביציבה ובכאבים. חלקם אף מציג את השיטה כ"טיפול בשיטת אלכסנדר", טיפול אשר מטרתו לפתור כאבי גב ובעיות יציבה.

כמובן שהביטוי "טיפול בשיטת אלכסנדר" הוא ביטוי זר
מאוד למהות השיטה. פ.מ. אלכסנדר, מגלה השיטה, הסתייג ממנו לחלוטין ואף כתב בספרו השלישי, (The use of the self), שהוא לא מוכן לקבל את הפונים אליו כמטופלים אלא רק כתלמידים.

כמו הביטוי "טיפול בשיטת אלכסנדר" כך גם הצגת מטרתה העיקרית של שיטת אלכסנדר כמרפאת בעיות גב, או כמטפלת בבעיות יציבה רחוקה מלהיות מדויקת.

כמובן שאני יכול להבין מדוע מורים לשיטת אלכסנדר בוחרים לפרסם את השיטה ואת עצמם כמטפלים בבעיות גב ובכאבים. ברמה גבוהה של ביטחון ניתן לשער שהצגה כזאת עשויה להיות ברורה לקהל רחב של אנשים אשר חלקם עשוי להגיע ל"טיפול בשיטת אלכסנדר".

אינני טוען שאין קשר בין בעיות יציבה, כאבי גב, שיפור היציבה ושיטת אלכסנדר. להפך, ניסיוני וניסיונם של מורים נוספים בשיטה, מלמד שהרבה מהפונים לקבל שיעורים בשיטת אלכסנדר אשר מתמידים בלימוד השיעורים, מצליחים להיפרד מכאבי הגב שלהם ומצליחים לשפר את היציבה שלהם.
בנוסף, גם אני ייחדתי מקום מצומצם באתר שלי לנושא כאבי גב ובעיות יציבה (למעשה אף כתבתי מאמר עבור אלה ששוקלים לעבור ניתוח גב).

יחד עם כל הנכתב לעיל, חשוב לזכור ש
שיטת אלכסנדר היא לא שיטה טיפולית. עיסוקה המרכזי הוא עמוק ורחב הרבה יותר מאשר שיפור היציבה, כאבים וטיפול בבעיות גב.

לדעתי כדאי למורים לשיטת אלכסנדר אשר מפרסמים את עצמם באינטרנט בעזרת משפחת המילים "טיפול", ו"כאבים" להוסיף לאתר שלהם מספר דפים אשר יבהירו יותר את מהותה של שיטת אלכסנדר. אחת התוצאות האפשריות של מעשה זה היא שהפונים אליהם לקבלת עזרה יוכלו לקבל תמונה ברורה יותר של מהי שיטת אלכסנדר. הבנה זאת עשויה להוביל לכך שאנשים מתאימים יגיעו לשיטה, ילמדו אותה ויעזרו בה למטרותיהם שונות.
תוצאה אפשרית נוספת של מעשה זה הוא שהמורים לשיטת אלכסנדר יהיו פחות תלויים בריפוי כאבי הגב של תלמידיהם ויתפנו יותר לפתח את עצמם בכלים של שיטת אלכסנדר דבר שיועיל להם עצמם, להוראה שלהם וכמובן לתלמידים שלהם.


© אור שחר (2009)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה